WAZE - navigace do mobilu

GPS navigace do mobilu zdarma

navigace do mobilu zdarma - waze

Potřebujete občas navigaci, ale nechce se Vám kupovat? Máte mobil s GPS, ale navigace v něm se Vám nezdá dostačující? Právě pro Vás je určená navigace WAZE. Je to navigace do mobilu a je zdarma.

WAZE - gps navigace do mobilu zdarma

V minulosti jsem používal různé navigace, ale od té doby co jsem si koupil iPhone jsem většinou používal navigaci, která v tomto telefonu je standardně. V podstatě to ale není navigace ale spíše Google Maps, na kterých se zobrazuje moje poloha. Když jsem potřeboval najít konkrétní adresu tak mi to pomohlo ale pro použití jako navigace na delší cestu to nebylo praktické. Začal jsem se tedy zajímat o lepší navigace do mobilu a v té době můj bratr začal používat a propagovat navigaci WAZE. Je to GPS navigace do mobilu, která je zdarma. Stačí mít pouze mobilní telefon, který tuto navigaci podporuje, a internet v mobilu. Všechny tyto podmínky můj telefon splňuje a tak jsem se rozhodl že WAZE vyzkouším a stáhl jsem si tuto navigaci do svého telefonu Apple iPhone.

Jak jsem testoval navigaci do mobilu WAZE

dopravni-informace.png, 98kB

Navigaci WAZE jem začal testovat koncem roku 2010. Zjistil jsem že to není jen obyčejná navigace, ale že je to něco mezi sociální sítí a navigací. Uživatelé si mohou měnit svoji ikonku například podle toho jak se cítí, co dělají nebo jakým stylem jedou a mohou si mezi sebou i psát zprávy. Nejdůležitější je ale to že mohou například upozornit ostatní uživatele na nějaké nebezpečí jako je třeba nehoda, policejní kontrola nebo díra v silnici, kterých bylo po zimě opravdu hodně.

Uživatelé WAZE jsou také bodováni za aktivitu a soutěží tak mezi sebou. V prvním týdnu v lednu, kdy jsem jezdil na pracovní cesty většinou dále, jsem měl poměrně dost bodů a umístil jsem se na desátém místě týdenního bodování v ČR. To může sloužit jako důkaz, že jsem WAZE opravdu důkladně otestoval.

Kdo tvoří mapy do navigace WAZE

zacatek-trasy.png, 76kB

Mapy do navigace WAZE tvoří také uživatelé této navigace. Je to jedna z činností za kterou jsou bodováni. Pokud jedou po cestě, která v mapách navigace WAZE není, tak mohou stisknout ikonku na které je válec a mohou "válcovat" novou trasu. Má to své výhody i nevýhody. V regionech, kde jezdí více uživatelů s navigací WAZE (především Středočeský kraj a Praha) jsou většinou zmapované i vedlejší cesty. Naopak v některých regionech nejsou někdy zmapované ani hlavní cesty. Vše se ale s přibývajícími uživateli zlepšuje.

Při výpočtu trasy se zobrazuje poznámka, že cesta nemusí být optimální, ale WAZE se učí rychle.

Moje zkušenosti s navigací do mobilu WAZE

navigace-do-mobilu-2.png, 71kB

Jak už jsem zmiňoval výše, navigaci do mobilu WAZE jsem na svém iPhone otestoval poměrně důkladně. Bylo to hlavně při pracovních cestách, kde od navigace potřebuji spolehlivost, protože když mě zavede špatně, tak je z toho problém, protože nestíhám schůzku na kterou jedu, ale může mi to i "nabourat" program na celý den. V regionech, kde jsou kvalitně "proválcované" trasy jsem s tím problém neměl a naopak jsem uvítel, že mě navigace upozornila na nějakou kolonu nebo nehodu. Uvítal bych ale i to, kdyby v takovém případě i spočítala náhradní trasu, protože tu jsem si musel vždy najít sám.

Problém nastal, když jsem se vydal na pracovní cestu do Jižních Čech. Původně jsem plánoval jet jen podle WAZE, ale zdálo se mi že mi to na trase Vimperk - České Budějovice ukazuje moc dlouhý čas, protože bych další jednání nestihl. Zapnul jsem tedy starý Garmin 205 a ten mi ukázal poloviční čas. Když jsem se na trasu vydal podle navigace Garmin, tak jsem zjistil, že cesta mezi Vimperkem a Budějovicemi sice je "vyválcovaná", ale špatně a je přerušovaná. Proto ji navigace WAZE brala jako neprůjezdnou a vedla mě velkou oklikou.

Na obrázku je také vidět další chyba, která mi vadila. Čas příjezdu je "smíchán" se vzdáleností k cíli a následně není čitelné ani jedno číslo. Od jiných uživatelů, kteří navigaci WAZE stále používají, jsem se ale dozvěděl, že v nové verzi, kterou jsem již nezkoušel, je tato chyba odstraněna.

Pro koho je dobrá navigace WAZE?

Na to, že je WAZE úplně zdarma, je to velmi dobrá navigace. Pokud je v ní Váš region dobře zmapovaný a Vy se pohybujete hlavně v okolí svého bydliště, tak Vám ji mohu doporučit. To si ale musíte ve svém regionu sami vyzkoušet, protože já vám jen o dobřém zmapování Středních Čech. Nedoporučil bych ji ale člověku, který jezdí po celé republice, zvláště pak ne tomu, kdo jezdí pracovně podobně jako já. Na to je potřeba navigace s profesionálními mapami, kde je pravděpodobnost nějaké navigační chyby mnohem nižší.


pozadi-obsah.jpg, 829B